OLLA: LA GRANDE BELEZZA

Ar pirmiau su Asta kalbet apie Roma pradejom, ar akis uz La Grande Bellezza filmo vinijetes pirmiau uzkliuvo, jau kazkaip nepamenu. Trys savaites atgal paziurejau filma ir laukiau nesulaukiau, prasieit tom paciom gatvem. Buvau jau primirsus, kokia Roma grazi ir … okupuota lankytoju: nuo oro uosto iki centro - per zmones sunku irstytis. Amzinas miestas – amziams apgultas.

Gerai, kai jau dingus prievole, tam tikras vietas butinai pamatyti, bet visiskai ignoruot lankytinu objektu dar negalejau, juolab, kad Romoj buvau pries daugiau nei penkis metus. Issirinkau Kolizieju sau ir Vatikano Muzieju su Siksto koplycia mums abiems. Abiejose vietose labiausiai  i akis krenta ir galiausiai nervus tampyt pradeda, tos pacios zmoniu minios. Jei kam nuosavas laikas turi bent minimalia verte,  bilieta BUTINA pirkt is anksto. Keliasimtines eiles prie kiekvieno objekto kasu, nevilti turbut varo net ir ten besidarbuojantiems kisenvagiams.

Koliziejus dabar jau nenustebino. Apeini viena puslanki pirmu aukstu, kita – antru, pasidairai aplink, bet vaizduote jau niekaip neuzsisuka (nors gal cia ne Koliziejaus, o vaizduotes problema). Surmulys ir Vatikane ima virsu. Privaloma tyla Siksto koplycioj greiciausiai isivyrauja nebent po darbo valandu: nepadeda nei draudimas ten eiti gidams, nei burys oficialiu tildytoju. Ir siaip, kol tu prasiskini sau kelia iki Siksto koplycios, jau buni tiek visko pamates, kad vargu ar akis kokybiskai dar ka nors tam kartui fiksuoja.  Suvokimas ateina veliau.

Daugiausiai laiko sikart paskyriau Monti ir Trastevere. Monti - 2008 dar vis buvo no-go-area, o Trastevere - neliko laiko. Pastarasis, kaip koks Londono Soho, nors sako, kad jau smarkiai prisitaikes prie nesibaigiancio turistu srauto, bet palyginus su tuo, kas darosi rytinej Tiberio pusej, cia zenkliai laisviau. Kai kurios gatves man smarkiai primine Buenos Airiu Palerma, nors turint omeny istorija, panasumas greiciau yra atvirkstinis. Virs Trasteveres nuo Gianicolo kalvos (vienos is ne tu septyniu ) matosi visa Roma ir kazikur uz jos. Cia yra ir tas fontanas (Dell'Acqua Paola), kurio vaizdais prasideda Sorrentino filmas, ir cia tikrai buna taip tuscia, kaip pavaizduota visuose Romos atvirukuose.

Roma – mazas miestas. Viskas, kas galetu dominti atvykusi, jei tik viesbutis yra centre, bus within walking distance (musu viesbucio savininkas Santi nuo tokio mano pasisakymo vos sirdies smugio negavo), tai as, o paskui jau kartu su Asta, taip ir vaikstinejom, juolab, kad  metro Romos centra aplenkia.  Gyvenom mes ant kalno, grazaus sodo grazioj viloj, ir kaip princeses uz aukstu muriniu sienu. Izengi pro vartus ir uztrenki surmuli uz nugaros, atidarai ir vel pro sali zvimbia mazos masinos, motoroleriai, o tyla isgaruoja kaip dumas. Viskas buvo cia pat ir saugu iki velumos maklinet net man vienai.

Pirma vakara nudroziau tiesiai i Santi rekomenduota vietini, vieninteli ant baltu staltiesiu, restorana Antico Arco. Isiprasiau nesvietiskoj ankstybej ir nuo 7pm kokia pusantros valandos valgiau viena - restoranas dirbo tik del manes. Ejau ten del tasting menu ir nors truputi abejojau, septyni mazi patiekalai su keliais papildomais sefo atsiustais uzkandziais tarpuose tikrai parode ka ir kaip cia gamina: zuvies ir artisoku tartaras (dezes svieziu artisoku buvo visur), avinzirniu sriuba su baravykais (ju irgi labai net sezonas siuo metu Romoj), omaro troskinys, spaghetti su baltu padazu ir trufeliais, jautienos mini-ispjova, kaip sicilietiskas canoli sususktas pyragelis su ozkos suriu, o pabaigai issirinkau mojito serbeta. Buvo skanu, tik kad ir kokios mazos porcijos, vistiek siek tiek per daug. Nors ne tiek per daug, kad skrandzio nepalengvintu pusvalandzio pasivaiksciojimas po naktine Trastevere.

Sekmadieni jau kartu su Asta vakarieniavom, mano aptiktam, Fish Market. Nepretenzinga pop-up tipo institucija su misija sviezia zuvim pamaitinti kuo daugiau zmoniu. Erdve uzgriozdinta palepese surankiotais baldai, pats issirenki, kiek ir kaip siandien valgysi, pats prie kasos viska uzsisakai ir susirenki gerimus nuo baro. Nelabai aisku, kas cia atejo pavalgyt, o kas greiciausiai dirba. Maista atnesa labai greit ir zmones prie staliuku neuztrunka. Aisku, ne tos, kurios uzsisake tiek leksciu, kad papildomu baldu reikejo pristatyt padeciai gelbet. Taip ir skraidem visa vakara kaip bites nuo juros gerybiu karpacio prie svieziu anciuviu, prie lydekos burgerio, prie juros gerybiu salotu ir vistiek nesugebejom visko suvalgyt, o salotos, kur garnyrui uzsisakem, taip ir liko nepaliestos. Atsibuciavom su keliais darbuotojais jau kaip seniausios klientes ir atsisveikinom iki kito karto.

Pirmadienio pietums laime antra karta bandem Da Augusto; vakar cia buvom kai pietus jau buvo pasibaige. Kiekviena padori, Romoje duodanti valgyti, istaiga dirba per pietus tarp 1-3pm, o paskui uzsidaro iki vakarienes 7-8pm. Visa kita - spastai turistams. Mes jau pasimoke, tai tiesiu taikymu ten. Viskas cia kaip italiskam filme, kur rodo pagrindinio veikejo (ir kruvos vietiniu) megstama vieta, visiems gyvenimo atvejams. Tevas virs baro smarkiai skaito laikrasti, protarpiais viena ranka pripildydamas grafina vyno, vandens ar trumpam atsitraukdamas, kad padarytu kam ekspreso. Zmona/mama pirstinetom rankom kriauklej plauna indus, o kartais ir tom paciom pirstinetom rankom priima uzsakyma ar siaip paaiskina, kas virtuves puoduose jau pasibaige. Nors daugiau aptarnauja jaunimas, turbut vaikai. Toks ne baisiai susikaupes ar susidomejes jaunimas, bet iseina viskas nuosirdziai. Duona sikart cia buvo pati skaniausia. Valgytojas prie gretimo staliuko rekomendavo imt vistiena romietiskai, veliau paaiskejo, kad be jos nedaug kas daugiau ir belike buvo. Nesigilinom. Uzsisakem ir per 10min jau valgem. Maistas, kaip namuose pas mama: sotu ir jauku. Susumavo mums issiblaskes vaikis viska piestuku ant popierines staltieses ir ate!

Kava, desertas ir Roma man kaip ir prasidejo, taip ir uzsibaige Monti.


return skrydis su ryanair London STN to Rome Ciampino £53, return shuttle bus ticket su Terravision 8eur, Villa Magnolia Relais for 3 nights for 2peeps on B&B bases 524eur, bilietas i Kolizieju galioja 2 dienas ir galima su tuo paciu eit i Roman Forum 18eur, bilietas i Vatikana ir Siksto koplycia su gidu mazoj grupej 32eur ir dar kokius 200eur isleidau restoranams.