TUK-TUK?! SIR, LADY?!?!
ECONOMINES KLASES MUSIAI
Tik viena karta praziurejau online registracijos deadline'us, bet nuo to laiko delnai nevalingai susitraukia, kai lieka 24 valandos iki longhaul skrydzio, ir dazniausiai kelios minutes po as jau zinau, kur sedesiu. Zinojau ir sikart, prie krepsiu drop-off net ir popierine ilaipinimo kortele dave, bet ties vartais pyp pyp pyp. Ponia, jusu vieta pasikeitus. Nemanau! Ideali sutuacija upgrade'ui, bet jau zinojom, kad lektuvas pilnas, tai nebent downgrade'as cia butu gavesis. Apsimoka zinot, kiek lektuve eiliu, kad beveik 12 valandu skrydzio maziau patogu, butu ne tau.
ISGYVENOM bacilu reisa i Saigona, dregna tropini +27C ankstyvo ryto karsti su pukinem striukem, pusantros valandos birzgima apyseniu Cambodian Angkor Air dvimotoriu lektuvu, 8, bezadzius vizas ranka israsinejanciu, pareigunus Siem Reap orouoste, kad daugiau nei po 11 metu vel butume single.
Kaledu ryta isikraustom i superini kambari prie baseino, bet jegu yra tik veidu i pagalve. Veliau tuo paciu veidu i vandeni. Viesbucio restoranas prancuzu gubernatoriaus senojoj rezidencijoj, tik balkono gale jau kalba (!!!) lietuviskai. Ir ne mes. Kaip senuose filmuose apie siltus krastus placiai atviros aukstos bestikliu langu langines, o ora visur vedina didziuliai ventiliatoriai. Balti drabuziai, skrybeles ir kokteiliai!
Panasu, kad visus Angkor lankytojus, nakvojancius SIEM REAP, viesbuciai nukreipia i ta pacia puse: naktiniai turgus ir Pub Street ( cia rimtai gatves pavadinimas). Vakare gali isprotet nuo muzikos, mirksinciu sviesu, masazu, maisto vezimeliu, kiciniu valgyklu/pasiuriu, motodub'u, tuk-tuk'u ir viska lydincio chaoso. Beveik viskas kainuoja ne maziau $1, o virsutiniu ribu jau nebelike. Paralelios vietiniu ir atvykeliu galaktikos: mazose pasiurese ar hamakuose palei gatves gyvena zmones, vaikai zaidzia tiesiog miesto dulkese, sako, mokytojas uzdirba $25 per menesi, o cia pat pusdienio ekskursija dviraciu zmogui kainuoja $45, diena kanoja -$150, 40 min oro balionu - $125. Valgyklu garazuose ir ant baltu staltiesiu saskaitos skiriasi sviesmeciais. Sako, taip neadekvaciai yra tik Siem Reap, neva kitur Cambodia pigesne. Tik kitur Angkor nera. Kol pripranti, jautiesi vaikstanciu doleriu, t.y. buvom du vaikstantys doleriai. Sir!!! Lady!!!
Nepaisant to per pora dienu susirandi, kur eiti, kada ten geriau buti, o kas - tik spastai turistams, ir padetis tuomet smarkiai pagereja. Tik oras nepagereja. Oras - tiesiog geras visada. Labiau uz viska norisi saltu trintu vaisiu gerimu po $1, kitur dar nematytu ledu suktinuku su tais paciais sveiziais vaisiais ne po $1. Dar norisi vandens is ka tik prakirsto kokoso ir pavesio. Vakarejant mieste atsiranda daugiau karsto maisto vezimeliu ir mini baru ant ratu. Veriniais virtusiu keptu gyvaciu, skorpijonu ir voru valgyt niekas nepuola jau turbut seniai, tai tokiu vezimeliu savininkams nelieka nieko, kaip imti $0.50 mokesti uz fotografavima.
Maistas, kaip ir pati Cambodia, yra pusiaukele tarp vietnamietisko svelnaus sviezumo ir tailandieciu obsesijos astrumui. Visur gali gaut summer rolls (tik cia jie vadinasi fresh spring rolls) padthai, curry, zaliu mangu salotu su zemes riesutais ir dziovintu/rukytu samu, bok choy ir morning glory stir-fry, hot-pot is visko,
o jei kazko visiskai vietinio (nors kas cia zino, balandeliai irgi bent trims tautoms priklauso) yra troskiniai lok lak (with black pepper & lime dip) ir amok (visada banano lapo bliudely) ir, aisku, ryziai. Ryziu laukai yra visur. Keli koja uz miesto - ryziai, iskaitant ir Angkor, kur ryzius augino nuo amziu pradzios.
Kad taip jau butu visiskai aisku, nebent tikrai vaziuoji, tik to vienintelio pastato su penkiais lotuso pumpuro formos bokstais ziuret, tu vaziuoji i ANGKOR. Angkor Wat - pazodziui miesto sventykla - yra didziausia, bet tik viena is daugelio sventyklu komplekse, kaip kokia St.Paul's Cathedral Londone. Vaziuotum gi i Londona, ne vien i St. Paul's.
Angkor'as buves didziausias pries-industrinis miestas pasaulyje su beveik tukstanciu, visokiam sugriuvimo laipsny esanciu, pastatu liekanu issimeciusiu 400km2 teritorijoje. Tarp skirtingu Angkor'o vietu reikia transporto. Pesciom uztenka duotis vien po bet kuri pasirinkta pastata.
Dauguma lankytoju Angkor'ui paskiria diena ir neperdedant nusivaro nuo koju besifotografuodami must see vietu fone. Dievazi, 67 rytieciu autobusai per valanda aplanko bet kuri is mazojojo ar didziojo rato lankytinu tasku. O kur dar pavieniai zmones, atidardantys tuk-tuk'ais ar dviraciais. Ir dar karstis! Angkor per diena ar pusantros yra isbandymas ir skaistykloj tikrai prideda 7 karmos taskus, bet jei sielos isganymas vistik nera pagrindinis tiklas gyvenime, ir jei tik imanoma, cia reikia daugiau laiko, kad truputi atitolt nuo neisvengiamos minios. Tiems, kas vistik issiruosia i misija 'Angkor per diena' yra trys must do taskai: Angkor Wat, Bayon Angkor Thom'e ir, aisku, Laros Croft isvaiksciota Ta Prohm. Cia zmoniu ir buna daugiausiai. O uz vis labiausiai pritrenkia sauletekio laukianti minia prie siaurinio Angkor Wat baseino.
Ir taip kas ryta. Kas vakara ta pati minia renkasi saules palydet ant Phnom Bakheng kalno. Spoiler alert - saule cia nusileidzia i lauka, o ne uz Angkor Wat, ir kokiems 99% susirinkusiu tai net ne vidutiniskas patyrimas. Tas pats saulelydis daug geriau atrodo Siem Reap centre patogiai stebint judesi ar salikelej virs ryziu lauku netiketai uzklupes griztant i miesta.
Atsitiktinai ar pagal plana Angkor'ui reikia daugiau laiko. Isskyrus Angkor Wat labiausiai zinomose vietose arciausiai Siem Reap tusciausia buna is pat ryto ir i vakara pries uzdaryma. Jei laikas nespaudzia, valanda ryte, valanda vakare, o pats karstis ir zmoniu gausiausias dienos metas - prie baseino ar siaip tuscioj kondicionuojamoj erdvej mieste yra geriausias planas. Tuk tuk'as tavo gi visai dienai. Gerai bent kazkur leistis ikalbamiems gido. Musu suvokimas apie induizma, budizma ir tu krastu istorija sketchy at best, tai toks trumpas pasakojimas su vaizdine medziaga pries akis - pats tas. Licenzijuotu gidu yra prie kiekvienos sventyklos. Tik rinkis arba suk i sali, nelygu, ko tuo metu reikia.
Pries Angkor, apsilimui, jau buvom pabuve TOLIMESNESE SVENTYKLOSE - ala day out of town. Beng Mealea griuvesiai mazdaug 60km nuo Siem Reap - krastutine riba tuk tuk'ui. Susivairavom toki pobrangi uz $50 ir kaip atostogaut atvaziave pasiprasom, kad mus kitaryt paimtu 10am. Dar buvom neprakute. Uztat suzinojm kaip atrodo 2 kinieciu autobusai ant vieno tiltelio.
Ir cia sventykla, kur maziau turgrupu beatvaziuoja! Islaukem, kad niekas nemintu ant kulnu, kad mes niekam nesimaisytume, pora ratu apejom, sviesa vakarop pagerejo, karstis - neatlego. Tuo paciu dar patyrem, kad du zmones fotkej neprasytam fotografui/nuobodziaujanciam priziuretujui turetu atnesti $2, o ne, kaip mums first-timer'iams pasirode, $1. Sutaupytas doleris dreske kisene tik iki pirmos maisto stogines. Kambodzietisku vaiku igudziai su peiliais!
Ir dar labai mums patiko vietiniu gyvenimas prie kelio: palmiu namai and poliu, stalai, prekystaliai, namines degalines, dienos karstyje hamakuose snuduriuojantys vietiniai, vaikai, vistos, sunys, karves, buivolai, karstas maistas ar tik vaisiai, pinti bliudai, ryziai salia kelio ar jau aukstai traktoriuose su visais kirtejais dar auksciau.
120km kelione i Koh Ker krastovaizdzio prasme jau nera tokia betarpiska. Automobilis atriboja ir dar sukuria salygines prabangos slenksti. Tiesiog letai vaziuoji ir stebi is uz stiklo. Koh Ker didokas angkorietiskais mastais mazu, retai issimeciusiu sventyklu ir bokstu kompleksas, tarp kuriu vel vazineji, tik zmoniu cia visai beveik nera. Idomiausia ir tuo paciu geriausiai Koh Ker issilaike yra labai pietu Amerikos indenu stiliu primenanti piramide Prasat Thom
ir veik visai fikusu uzsmaugti trys is penkiu Prasat Pram bokstu.
Bimbineji daugmaz vienas arba visai vienas po griuvesius dziunglese ir bandai isivaizduot, kas cia kada gyvent galejo. Dabar irgi gyvena, turistus noodles maitina ir kokosu vandeniu girdo, saliu, skrybeliu, margu kelniu ir saldytuvo magnetu bando prastumt. Cia pat zaidzia vaikai, saules baterijos suka ventiliatorius ir hamakuose supasi vyrai.
Dar viena kiek atokesne, bet jau within Angkor ticket boundary- Banteay Srei, moteru citadele. Jauciu, cia tos moterys, kazkaip labiau del piaro. Kas dabar pasakys, ar nuo sienu tikrai visus stebi moteriski veidai, ir, ar tikrai moteru rankos tas sienas israize. Wild guess - maziausiai, visiskai speliot nereikia tik del kasvakarinio besileidziancios saules zaismo and raudono smiltainio graviuru ir skulpturu.
(ar viesbuciams).
TRANSPORTAS. Viesbutis mums i orouosta atsiunte auto, kas turint omeny kainas, automatiskai reiskia dregnus jazminais kvepiancius ranksluoscius veidui, salta vandeni ir kondicionieriu. Patogumo lygis 76tas, nes po 16 valandu padebesiais ir septyniu valandu laiko skirtumo gatves chaose siaip ne taip sugebi tik savo pavarde nuskaityt ir tiesiog esi dekingas, kad kazkas zino, kur tau reikia.
Tolimesnes lankytinos vietos (60km+) priklausomai nuo zmoniu kiekio pasiekiamos irgi tik automobiliais arba turistiniais autobusais. Atpazistami taxi siaip sau gatvemis nevazineja. Go figure! Kokiais 30% brangiau (neskaitant mokesciu ir service charge), taxi paorganizuot gali viesbutis arba ieskai pats. Vakarieniaujam pasiurej/garaze/valgykloj (cia nelygu, kuriuo dienos metu eisi pro sali) ir ziu plakatas ant sienos, kad yra taxi. Uzklausem moteriskes, ir isejo ji visa laiminga kazkam skambint. Paskui dar skambino, veliau lyg jai kazkas skambino, o tada jau mums reikejo eit. Failed attempt, jei jau taip dviem zodziais. Vos zingsnis i gatve ir is visu pusiu butinai saukia: Sir!? Lady?! Tuk-tuk??? Nes nu kur jus cia eisit! Vezima namo renkiesi pagal minkstasuolio uzvalkalo spalva, o pasirinkimo - nuo iki. Mazdaug $2 ir pardardena namo, bet jei pradzioj nepasiklausi, ar nori detour - pamoki daugiau, o kai laikas lipt, vairuotojas visada klausia, apie tavo planus rytdienai? Lyg ryt butu tavo gimtadienis, o jis jau seniausiai turi dovana ir noretu uzsuskt torto. Zodziu, dabar jau tuk-tuk vairuotojas skambina broliams ir iesko, uz kiek ir kas tave paves i atokias vietas. Tiesa, miegot visad eini su kirbancia abejone, ar ryte transportas lauks, bet, matyt, net ir turistu pertekusiam Siem Reap $ motyvuoja. Vel karstyje maloniai kondicionuojama kelione, vairuotojas duris darineja, kantriai lukuriuoja, visokiu kalbu pilnas ir numeri palieka, jei vel kur toliau issiruostume ar tik siaip pasiilgtume auto. Nepasiilgom. Tuk-tuk'as buvo naujove, o dviraciai suteike daugiausiai laisves. Po keliu bandymu ketvirta atostogu vakara sutikom savo tuk-tuk zvaigzde Sian.
Paveziojo jis mus taip, kad ne tik sutartos kainos, bet ir arbatpinigiu nebudavo gaila, o Naujuju isvakariu pasivazinejimas skersai, isilgai ir pries visas imanomas keliu taisykles buvo ispudingesnis nei pasts Countdown balius.
Laikui einant, pradedi jaust kaip veikia gatves chaosas: kad juostu yra tiek, kiek kazkam tuo metu reikia, kad eismo kryptis is principo galioja tik auto, o kiti 80% eismo dalyviu, iskaitant tuk-tuk'us ir motodub'us, varo kaip susisviecia. Tik nuostabu mums buvo, kad viskas juda. Visi visus praleidzia, uzleidzia, apvaziuoja, telpa, nesaukia ir, atrodo, netgi pasaugo. 130tukst nuolatiniu gyventoju ir 2mln kasmetiniu turistu turinciam mieste beveik nera kelio zenklu, sviesaforu, keliu zenklinimo. Saligatviu arba nera arba jie tokie blogi, kad pestieji tiesiog eina keliu, pagrindiniais keliais dviraciais vazineja vos vaiksciot pramoke vaikai, bet visiems vietos uztenka. Vairuotojai nuolat pypsi, kad atkreiptu demesi. Net ir super geram, japonu pries metus pastatytam kelyje, atrodytu, gresmingiausi apynauji dzipai vaziuoja letai, vos ~40-50mph arba dar leciau. Nora saugotis greiciausiai isaukia zinojomas, kad tau jokia policija nepades, kad teisesnio niekas neieskos, kad greitoji vargu ar atvaziuos, kad bedas reiks tvarkyt paciam, jei pats dar busi, tai by default visi elgiasi taip, kad geriau buti safe than sorry. Taip ir mums dviraciais mieste ir uzmiesty vazinetis buvo imanoma. Po to patogumo, buti visur veziojamiems, atejo nepasitenkinimas priklausomybe nuo kitu. Net jei cia toks zmoniu darbas ir pragyvenimo saltinis, labiau uz viska kartais norisi priklaustyti tik nuo saves ir sau.
Be vaiksciojimo pesciomis uzsienieciai aplink Siem Reap legaliai save transportuoti gali tik dviraciais. Jei tiket miesto mitais, imanoma dvirati dienai issinuomot uz $1 ir, dievazi, kai kurie ne vietiniu pedaluojami dviraciai mieste taip ir atrode, bet siaip, ypac jei ruosies truputi uz miesto pavaziuot, geriau pasirupint truputi geresniu kalniniu (su salmu $6-10 dienai), nes japonai ir kinieciai dar tik po viena lygu kelia spejo nutiest. Angkor'e dviraciu vazinet - vienas malonumas, beveik visi senojo miesto keliai platus ir ireminti gigantisku medziu. Labai greit gali pabegt nuo bet kokios minios, stot prie visus sutiktu bezdzioniu ar drambliu ir brautis ten, kur dar visai nedaug kas lenda. Nuo praeities konfliktu laiku Cambodia vis dar smarkiai uzminuota, ir bet kur kitur salyje landzioti ten, kur niekas neina, nepatartina, bet cash cow Angkor ir Siem Reap apylinkes, sako, jau visai isrankiotos. Molingo off road'o patyrimas - kelias i Tonle Sap.
Tiesa, nusivylimas dedules po skeciu forma laukia anksciau, nei google rodo kelio pabaiga. Kaimo sargas, del tik jam vienam suprantamu priezasciu, musu zemyn palei ezera, toliau nei jo sketis taip ir neleido. Padusavom, paburbejom, paspoksojom i trisdesimties laipsniu karstyje kastuvais i sunkvezimi kraunama sviezia (i svinkstancia) zuvi ir sukomes pailset, pakeles hamakyne pasisupt.
DIDZIAUSIA BAIME, kad Pietryciu Azija visam ir negriztamai mums bus sugadinus kelione i Japonija, taip ir nepasitvirtino. Nepaisant akivaizdziu siuolaikisko gyvenimo teikiamu patogumu trukumo ir daugybes skauduliu, su kuriais khmerasms teks tvarkytis desimtmeciais, jei ne dar ilgiau, atostogos ziemos tarpusvenciu virsijo musu lukescius, o patyriai dar ilgokai suksis virtualioj vaizduotes kino salej.
$
Life in Cambodia happens in US$ and, it must be said, in crisp notes. From boarder control officers to fruit stalls' vendors everyone expects to be paid in dollars and only change to the nearest dollar is given in local currency riel, that one needs to get rid of before leaving the country.
2 return flights LHR-HoChiMinhCity-SiemReap-Hanoi-LHR with Vietnam Airlines bought almost 5 months in advance £1643; FCC Angkor for 8nghts B&B £731; single entry visa on arrival $30 ea, 3day pass to Angkor $40 ea, entrance to Koh Ker $10 ea, entrance to Beng Mealea $5 ea, tuk-tuk for a day $20-25, short town rides $2-5, tuk-tuk to Beng Mealea - $50, car to to Koh Ker - $90; good mountain bicycle with hard hat - $10 eh per day, coffee - $2.5, fruit shakes -$1, fresh coconut, pineapple, mango, etc.- $1, dinner with beer and/or wine at shed-like place/restaurant/hotel or upmarket restaurant under $10/~$25/$40+ respectively; small bottle of water from $0.5-1; draft beer can be bought for as little as $0.5 in places, otherwise $2-3 for a bottle, cocktails ~$4